SOHBET Ramazan'ınız Mübarek Olsun!

İMPaRaToR

Kurucu
Site Yetkilisi
Kurucu
15 Eylül 2014
3,276
6,364
985
#1
Herkese merhabalar, sabırla gelmesini beklediğimiz on bir ayın sultanı Ramazan ayına kavuştuk. SimuBOSS Ailesi olarak; Ramazan'ınızın Mübarek, oruçlarınızın kabul olmasını dileriz. Ramazan ayı bu sene (2018) 16 Mayıs Çarşamba gecesi ilk sahura kalkılması ile birlikte başlayacak ve 14 Haziran Perşembe günü son orucun tutulmasıyla sona erecektir. Ramazan ayı içerisinde yer alan bin aydan daha hayırlı Kadir Gecesi ise 10 Haziran Pazar gününe denk gelmektedir. Cennet ve sema kapılarının ardına kadar açıldığı, cehennem kapılarına kilit vurulduğu bu mübarek aydan tam anlamıyla yararlanmak ve günahlardan arınmak için oruca, namaza, dua ve zikre dört elle sarılma zamanı.


Ramazan Ayı Hakkında Bilgi Verirsek;

Ramazan, müslümanlarca oruç tutulmaya başlanılan aydır. Ramazan, İslam dininin inancına göre Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed'e Kuran-ı Kerim ayetlerinin inmeye başladığı ay, Hicri Takvim'e göre ise 9. aydır. Ramazan ayında oruç tutmak İslam dininin beş şartı'ndan biridir. Ayın hilal görünümünün ilk görülüşünden itibaren 29 yada 30 gün boyunca Ramazan ayının sürdüğü hadislerden yararlanılarak hesaplanmıştır.

Oruç Nedir ? ;

Oruç, İslam dininin beş şartından biridir. Farsça "ruze" kelimesinden türkçeye geçmiştir. Geçmişte "oruze" olarak kullanılmış, daha sonra "oruç" şeklini almış ve kullanılmaya başlanmıştır. Arapça karşılığı "savm" ve "sıyam"dır. Savm; yiyip-içmemek, hareketsiz kalmak ve her şeyden el etek çekmek anlamlarına gelmektedir. Terim olarak kısace oruç; ibadet niyetiyle tan yerinin ağarmasından güneşin batmasına kadar yeme, içme ve cinsel ilişkiden uzak kalmaktır.

Oruç tutmanın farz kılındığını bildiren ayet şöyledir;

Ey inananlar! Oruç, sizden öncekilere farz kılındığı gibi, Allah'a karşı gelmekten sakınasınız diye, size de farz kılındı. (Bakara Suresi, 2/183)
Saygılarımızla,
SimuBOSS.Com Yönetimi
support@forum.simuboss.com
 
Son düzenleme:

zuhida96

Kurucu
Site Yetkilisi
Kurucu
29 Kasım 2014
4,493
2,800
675
#2
Bu mübarek ayın bütün milletimiz ve İslam alemi için hayırlara vesile olmasını diler.Ülkemiz için de en bereketli ay olmasını temenni ederim. Savaşların olmadığı, kıtlığın baş göstermediği, şehit haberlerinin olmadığı bir Ramazan ayı diliyorum. Mübarek Ramazan ayınız kutlu olsun.